Capture for JIRA

Atlassian JIRA Capture logo
Capture for JIRA

Dawniej Bonfire, dziś JIRA Capture - narzędzie pomocne przy wyłapywaniu błędów.

JIRA Capture, dawniej Bonfire, to w skrócie, niezbędnik testera wykonującego testy czarno skrzynkowe (blackbox), eksploracyjne (ad-hoc) czy też testy akceptacyjne (UAT). Oczywiście nie znaczy to, że nie mogą z niego korzystać developerzy czy też product ownerzy – wręcz jest to wskazane – czemu by nie korzystać z narzędzia, które ułatwi i przyspieszy pracę?

Idea

Ideą użytkowania JIRA Capture jest przyspieszenie i ułatwienie przekazywania znalezionych błędów i problemów do zespołów developerskich. Użytkownik otrzymuje narzędzie, któremu bezpośrednio z przeglądarki, nawet bez przełączania się między jej oknami może zgłosić problem – otrzymuje bowiem w pełni funkcjonalny rozwijany panel boczny, w którym uzupełni wszystkie niezbędne dane do utworzenia zgłoszenia w JIRA.

Szczegóły

Ile razy zdarzyło się, że otrzymane zgłoszenie trzeba było odbijać do zgłaszającego po więcej szczegółów, by móc odtworzyć jego przypadek? Dwa to już zbyt wiele. JIRA Capture automatycznie dołącza do zgłoszenia zmienne środowiskowe, na jakich pracowaliśmy w momencie wystąpienia problemu. Na dzień dobry są to informacje o systemie operacyjnym, przeglądarce czy rozdzielczości ekranu, ale developerzy mogą swobodnie dostosować program tak, by zwracał wyniki specyficzne dla ich potrzeb.

Możliwości dostosowania jest wiele, w końcu każda firma pracuje w swój własny wypracowany sposób. Dodatkową funkcją JIRA Capture jest przechwytywanie obrazów i dodawanie ich jako załączniki. Czasem obraz jest kluczowy dla zgłoszenia, dlatego zaraz po wykonaniu zrzutu ekranu, masz możliwość zaznaczenia w nim rzeczy dla Ciebie istotnych prostym wbudowanym edytorem.

Zestawienia

Przy możliwościach JIRA wątpliwym jest, by Twoja firma chciała wykorzystać to narzędzie jedynie do zestawień testów. Skoro projektów i zadań będzie w nim naprawdę dużo, wyniki testów warto odseparować od reszty zgłoszeń – to oczywiście wbudowane jest w JIRA Capture, tak samo jak raporty ilościowe pomagające zespołowi dojrzeć, w którym module oprogramowania jest najwięcej błędów i być może warto przyjrzeć się jemu bliżej.