Menedżer produktu i menedżer rozwoju przychodzą na spotkanie planistyczne... 1. część

Spotkania dotyczące planowania produktów są jednymi z najważniejszych spotkań w całym cyklu życia produktu i dlatego zabierzemy Cię dzisiaj na takie spotkanie w Atlassian. Spotkania te zazwyczaj organizowane są co kwartał, trwają około czterech godzin i korzysta się podczas nich z Portfolio for JIRA

W jaki sposób przeprowadzić spotkanie dotyczące planowania produktu, aby zakończyło się sukcesem? Dowiedzieliśmy się tego od Martina Suntinger, głównego menedżera produktu Portfolio for JIRA oraz Hannesa Obweger, menedżera rozwoju Portfolio for JIRA. Zapraszamy do obejrzenia filmiku (bez obaw, trwa niecałą minutę), przedstawiającego spotkanie planistyczne dotyczące oprogramowania Portfolio for JIRA (z którego to z powodzeniem korzysta się na tego typu spotkaniach), a potem do prześledzenia naszego przewodnika.

Spotkanie planistyczne – filmik poklatkowy

Spotkanie planistyczne – przewodnik

Na początku: przygotowanie, ustalenie celu i porządku spotkania

Chociaż nie istnieją żadne formalne cele spotkania planistycznego dotyczącego Portfolio for JIRA, Martin i Hannes są zgodni co do tego, że chcą opuścić pokój z „realistycznym harmonogramem rozwoju produktu, który zapewni termin wydania i wysoką jakość planowanego produktu”. Dla nich zwykle przekłada się to na dwa do trzech dużych kamieni milowych z przybliżonym przedziałem czasowym, w którym klientom zostanie dostarczone gotowe oprogramowanie. Porządek spotkania jest prosty: obaj przynoszą backlog, następnie otwierają bieżący plan w Portfolio for JIRA i zaczynają planować. Żadna ze stron nie wychodzi z pokoju, dopóki harmonogram rozwoju produktu nie zostanie ustalony.  

Aby mieć pewność, że spotkanie przebiegnie zgodnie z agendą, menedżer produktu i menedżer rozwoju powinni zastanowić się nad tym, co chcą zaplanować, zanim przyjdą na spotkanie. Czasami Martin przynosi informacje związane z klientami, o których Hannes jeszcze nie słyszał, ponieważ jest to spotkanie, podczas którego takimi nowymi informacjami należy się dzielić. Aby mieć pełniejszy obraz, Martin otrzymuje każdego dnia do pięciu informacji zwrotnych i ticketów od obecnych użytkowników Portfolio for JIRA. Hannes dodaje wyzwania techniczne i architektoniczne, które należy podjąć oraz pomysły na usprawnienie funkcji, które pojawiły się podczas tworzenia produktu. Dzięki temu, że obaj przychodzą przygotowani na spotkanie, nie marnują czasu na burze mózgów dotyczące kierunku rozwoju produktu lub nowych pomysłów (robi się to na zupełnie innym spotkaniu). Istotne jest to, że na takim spotkaniu należy skoncentrować się na planowaniu trzech do sześciu kolejnych miesięcy. 

W trakcie: określenie zakresu, szacowanie, planowanie

Pierwszym krokiem podczas spotkania planistycznego jest zebranie, podwójne skontrolowanie i priorytetyzacja pozycji backloga, co w całości jest robione w Portfolio for JIRA. Backlog jest wprowadzany jako inicjatywy (duże kawałki pracy, które obejmują wiele epic’ów), więc Martin i Hannes mogą uzyskać pełen podgląd wszystkich rzeczy, które muszą zostać wykonane w następnym cyklu planowania.

Hannes, jako menedżer rozwoju, ma za zadanie stworzyć realistyczne zobowiązania w imieniu swojego zespołu. Najważniejsze jest, aby uzyskać realistyczne szacunki, szczególne dla prac, które nie zostały podzielone na mniejsze, dokładnie opisane kawałki. Obecnie Hannes większość prac związanych z szacowaniem wykonuje sam, opierając się na doświadczeniu i patrząc na podobne działania w przeszłości.

Rolą Martina, jako menedżera produktu, nie jest przygotowywanie szacunków, ale zadaje on pytania typu: „czy możemy wykonać tylko część planu?” i „czy możemy zrobić to w inny sposób?”, gdy oszacowane liczby wydają się zbyt wysokie. Jeśli brakuje szczegółowych danych, niektóre szacunki przypominają przygotowywanie „budżetu czasu”, np.: „ile czasu jesteśmy gotowi temu poświęcić?” i „czy myślimy, że możemy zbudować coś sensownego w tym czasie, odsuwając wprowadzanie szczegółów do czasu rozpoczęcia implementacji?”.

Ciąg dalszy w drugiej części wpisu, serdecznie zapraszamy!